تصور کنید یک روز که یخچال را باز می‌کنید با این صحنه مواجه می‌شوید که روغن زیتونی که درون یخچال گذاشته بودید، یخ زده. بسیار متعجب خواهید شد که دلیل این یخ زدگی چیست؟ ممکن است در اینترنت به سرچ بپردازید.

قبل از اینکه به توضیح این موضوع بپردازیم، بهتر است بدانید که روغن زیتون در بین روغن‌های گیاهی، بسیار پر خاصیت و بسیار محبوب است. در بازار رقابتی که برای تولید روغن زیتون وجود دارد، تشخیص روغن زیتون اصل از فیک بسیار دشوار است.

درست است که موارد فیک و تقلبی در بازار بسیار زیاد شده است، اما مهم این است که روش‌های تشخیص روغن زیتون اصل نیز زیاد است.

در این مقاله به بررسی روش تشخیص روغن زیتون اصل در یخچال + بهترین روش‌های تشخیص اصل بودن آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تشخیص روغن زیتون اصل در یخچال

بسیاری از مردم به اشتباه تصورمی‌کنند که روغن زیتون اصل نباید در یخچال یخ بزند. حالا ما برای شما با دلیل توضیح می‌دهیم که روغن زیتون اصل در یخچال یخ می‌زند یا خیر؟

روغن زیتون متشکل از اسید فولیک و اسیدهای چرب اشباع نشده است. این دو ماده به دمای پایین مانند سرمای یخچال حساس بوده و در یخچال سریعا به حالت کریستالی در می‌آیند و یخ می‌زنند.

بنابراین برای تشخیص روغن زیتون زیتون اصل در یخچال، می‌توانید آن را درون یخچال قرار دهید و از وجود چربی‌های مفید آن مطمئن شوید.

detection-of-original-olive-oil-in-the-refrigerator-2دمای مناسب برای نگهداری روغن زیتون اصل

اکنون که می‌دانید روغن زیتون اصل در یخچال حالت کریستالی به خود می‌گیرد و یخ می‌زند، باید بدانید که بهترین دما برای نگهداری از این روغن، بین دمای 15 الی 20 درجه‌ی سانتی گراد است.

اگر روغن زیتون را درون یخچال قرار دادید و یخ زد، آن را به دمای معمولی اتاق برگردانید. اگر روغن به حالت قبلی خود برگشت، یعنی روغنی که خریداری کرده‌اید، اصل است.

بنابراین یکی دیگر از روش‌های تشخیص اصل بودن روغن زیتون، انتقال روغن زیتون یخ زده به محیط اتاق و دمای مناسب است. البته این روش صد در صد نبوده و شما می‌توانید برای تشخیص روغن زیتون فیک از اصل، روش‌های دیگری که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم را نیز  امتحان کنید.

تشخیص روغن زیتون اصل

بعضی از ما تصور می‌کنیم که اگر از برندها و مارک‌های معروف خرید روغن زیتون را انجام دهیم، حتما یک روغن باکیفیت و اصل خریده‌ایم. خیر! اینطور نیست و شما نباید تنها به برچسب‌های بزرگ اطمینان، اکتفا کنید.

با ما همراه باشید تا چند روش ساده برای تشخیص روغن زیتون اصل از فیک را با هم بررسی کنیم. همانطور که گفتیم اولین و ساده ترین روش یخ زدن روغن مرغوب است؛ اما با بررسی رنگ، بو و غلظت آن نیز می‌توان متوجه اصل و فیک بودن روغن زیتون شد.

detection-of-original-olive-oil-in-the-refrigerator-3تشخیص خالص بودن روغن زیتون اصل

یکی از راه‌های تشخیص میزان خالص بودن روغن زیتون این است که چند قاشق از آن را درون شیشه‌ای مانند شیشه مربا ریخته و درب آن را به خوبی ببندید.

سپس برای مدت یک روز آن را درون یخچال قرار دهید. اگر پس از گذشت یک روز، متوجه یخ زدگی و کریستالی شدن آن شدید، یعنی روغن زیتونی که خریداری نموده‌اید اصل، خالص و سرشار از چربی‌های اشباع شده است.

بررسی بو و مزه ی روغن زیتون

شما می‌توانید از طریق بررسی بو و مزه، اصل بودن روغن زیتون را تشخیص دهید. معمولا روغنی که اصل باشد، بویی مانند بوی علف و یا میوه‌ی زیتون خام می‌دهد. اگر روغنی که قصد خرید آن را داشتید، بوی تند داشت و یا کلا بدون بو بود، بهتر است که آن را نخرید.

روغن زیتون اصل، طعمی مانند بادام و علف دارد. اگر روغن مد نظر کمی تلخ بود و حالت فلفلی آن را پشت گلو حس کردید، بدانید که اصل و مرغوب است.

از بهترین روش‌های تشخیص روغن زیتون اصل، بو کردن آن است. شما این امتحان را می‌توانید اینگونه انجام دهید که کمی از آن را داخل لیوانی بریزید و آن را به آرامی بچرخانید. سپس به بینی نزدیک کرده و بو کنید.

اگر بوی میوه‌های سبز رسیده، دارچین و یا چمن تازه حس کردید، یعنی روغن مرغوبی را انتخاب کرده‌اید.

رنگ روغن زیتون مرغوب

روغن زیتونی که اصل و مرغوب باشد، رنگ‌هایی مانند کاه زرد و یا سبز دارد. زمانی که با دستگاه روغن کشی زیتون، به فشرده سازی دانه‌های زیتون می‌پردازند، به آن‌ها کلروفیل اضافه می‌کنند. میزان کلروفیل موجود در هر کارگاه یا کارخانه متفاوت است. به همین دلیل متفاوت بودن رنگ روغن‌ها طبیعی است.

این روش برای تشخیص روغن زیتون اصل، مناسب و قابل استناد نیست. چرا که به راحتی با افزودن برخی رنگ‌های مجاز و یا بسته بندی خاص، می‌توانند رنگ روغن زیتون را تغییر دهند.

همچنان تاکید می‌کنیمکه بهترین روش تشخیص اصل بودن روغن زیتون، در درجه‌ی اول، یخ زدن آن و سپس بررسی بو و طعم آن است.

سعی کنید از روش یخچال برای یک روغن زیتون بارها استفاده نکنید. زیرا عمر مفید و کیفیت روغن را پایین می‌آورد.

detection-of-original-olive-oil-in-the-refrigerator-4ماندگاری روغن زیتون اصل

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که روغن زیتون خراب نمی‌شود. این تصور کاملا غلط است. این روغن نیز تاریخ انقضای خاص خود را دارد. همانطور که می‌دانید روغن زیتون از میوه‌ی  زیتون به عمل می‌آید. زیتون هم مانند سایر میوه‌ها، ماندگاری خاصی برای خود دارد.

روغن زیتون پس از بسته بندی، تنها 18 الی 24 ماه می‌ماند و بعد از آن دیگر فاسد می‌شود. البته برخی از روغن‌ها نیز عمر مفید کمتری دارد و حدود 12 الی 18 ماه ماندگاری دارد.

بعد از گذشت این مدت، روغن مزه‌ی تند و تلخی می‌گیرد.  بنابراین اگر از روغن زیتون برای پخت و پز استفاده می‌کنید، در صورت مشاهده‌ی تلخی و تندی، برای پخت غذا از آن استفاده نکنید.

نگهداری روغن زیتون در مکان تاریک و خنک، دوام وکیفیت روغن زیتون را بالا می‌برد. درست است که نگه‌داشتن دروغن زیتون در یخچال باعث حفظ کیفیت آن می‌شود و در صورت یخ زدن از خالص بودن آن مطمئمن می‌شوید، اما از عمر مفید آن کم می‌شود.

بهترین روش نگهداری روغن زیتون

روغن زیتون از روغن‌های گیاهی، محبوب و پرمصرف در بین مردم ایران است. البته سایر کشورها مانند ایتالیا نیز در پخت غذاهایشان از این روغن بهره می‌برند. روغن زیتون نه تنها برای استفاده روی سالاد بسیار مناسب است، بلکه بسیاری از خانواده‌ها نیز برای پخت غذا به جای روغن‌های صنعتی از این روغن استفاده می‌کنند.

برای افرادی که قصد دارند رژیم‌های غذا برای لاغری و … بگیرند، استفاده از این روغن بسیار پیشنهاد می‌شود. هر قدر هم که میزان استفاده‌ی شما از از این روغن گیاهی زیاد باشد، خرید تعداد بالای آن غیر منطقی است.

روغن زیتون هم انقضایی دارد و اگر میزان بسیار زیادی از آن را بخرید ممکن است فاسد شده و از لحاظ مالی، ضرر کنید. اگرقصد خرید روغن زیتون آماده دارید، حتما به تاریخ انقضای حک شده روی بسته بندی آن توجه کنید.

مکان پیشنهادی برای نگهداری روغن زیتون ترجیحا داخل کابینت و در درجه‌ی دوم، یخچال است. اگر ماندن در یخچال باعث کریستالی شدن، مه آلود و ابری مانند شدن روغن شد، نگران نباشید. این نشونه‌ی مرغوبیت روغن در دمای پایین یخچال است.

پس از باز کردن درب روغن زیتون، حتما برای استفاده در دفعات بعدی درب آن را محکم بسته و روی آن را بپوشانید.

برای ماندگاری بالاتر بهتر است آن را درون ظروف پلی اتیلن پلاستیکی و یا بطری‌های شیشه‌ای تیره نگه داشته تا سالم‌تر بماند.

detection-of-original-olive-oil-in-the-refrigerator-5روغن گیری زیتون طبیعی

ممکن است شما بگویید من تمایلی به استفاده از روغن‌های زیتون به صورت کارخانه‌ای و بسته بندی ندارم. شما می‌توانید با حضور در مراکزی که در حضور مشتری و با دستگاه‌ روغنگیری زیتون به صورت تازه و اورگانیک روغن زیتون می‌گیرند، میزان مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

سوالات متداول

آیا روغن زیتون مرغوب و اصل یخ می‌زند؟

 بله. به دلیل وجود بیش از 70 درصد اسید فولیک و چربی‌های اشباع شده‌ی موجود در روغن زیتون اصل، در صورت بودن این روغن در فضای سرد و دمای پایین، حالت مه آلود، کریستالی و یخ زده می‌گیرد.

از چه طرقی می‌توان اصل بودن روغن زیتون را تشخیص داد؟

از طریق قرار دادن در یخچال، از طریق بوی علفی و میوه‌ی زیتون و از طریق مزه‌ی فلفلی و تلخ

بهترین دمای نگهداری روغن زیتون چند درجه است؟

بهتر است روغن زیتون را در مکانی تاریک و بین دمای 15  الی 20 درجه نگه دارید.

عمر مفید روغن زیتون چقدر است؟

معمولا روغن‌های زیتون بین 18 الی 24 ماه ماندگاری دارند. برخی از آن‌ها اما بین 12 الی 18 ماه می‌مانند.

علائم فاسد شدن روغن زیتون کدامند؟

بوی زننده و تند و طعم تلخ نشانه‌ی فاسد شدن روغن زیتون است و بهتر است در پخت و پز از آن استفاده نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *