فواید و خواص روغن زیتون برای بدن

روغن زیتون به عنوان یکی از پرکاربردترین و مقوی‌ترین روغن‌های مورد استفاده‌ی عموم مردم، در مصارف خوراکی و ساخت کرم‌ها، لوسیون‌ها و … بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسئله که روغن زیتون سرشار از خواص مهم برای سلامتی و زیبایی پوست، مو و موارد عمومی و داخلی دارد، بر کسی پوشیده نیست. به طور مثال اگر در قسمتی از بدن فرد، خون لخته شده باشد، با ماساژ آن منطقه به وسیله‌ی روغن زیتون، می‌توان لخته‌ی خون را از بین برد. پلی فلن‌های موجود در روغن زیتون، کلسترول خون را پایین آورده و بدین وسیله از قلب محافظت می‌کند.

فواید و خواص روغن زیتون برای بدن به همین‌جا ختم نمی‌شوند. در ادامه به طور مفصل به خواص شگفت انگیز این ماده‌ی جادویی می‌پردازیم. روغن زیتون چیست؟ قبل از بررسی فواید روغن معجزه‌آسای زیتون، بهتر است با میوه‌ی زیتون و نحوه‌ی تهیه‌ی روغن زیتون بیشتر آشنا شوید. زیتون، میوه‌ای مدیترانه‌ای است و بیشتر در مناطقی با چنین آب و هوایی کشت می‌شود. روغن زیتون نیز، عصاره‌ای از همین میوه‌ی بهشتی است. روغن زیتون در آشپزی، داروسازی، تهیه‌ی محصولات پوست و مو، محصولات آرایشی و همچنین در برخی موارد خاص، به عنوان سوخت و برای روشنایی لامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

و خواص روغن زیتون برای بدن

خواص و فواید روغن زیتون برای بدن

قبل از اینکه به توضیحات مفصل درباره‌ی هر یک از خواص روغن زیتون برای بدن بپردازیم، به صورت لیست، آن‌ها را برایتان بیان می‌کنیم:

 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کنترل دیابت نوع 2
 • لاغری
 • ضد التهاب
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
 • ایجاد تاخیر در ابتلا به پیری زودرس
 • پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه‌ی صفرا
 • تقویت دیواره‌ی سلول‌های بدن
 • کاهش ریسک ابتلا به سرطان
 • کنترل فشار خون
 • درمان کبد چرب
 • درمان افسردگی
 • تقویت حافظه
 • سلامت مو
 • سلامت پوست
 • کمک به رشد مغزی کودکان

همانطور که مشاهده کردید، تعداد موارد خواص و فواید روغن زیتون برای بردن به قدری بالاست که هر میزان از آن بنویسیم باز هم کم است. به همین دلیل نام گذاری آن به عنوان میوه‌ی بهشتی، کاملا به جا است.

بهتر است در منزل خود، روغن زیتونی را به کار ببرید که متناسب با نیاز دارویی یا آشپزی‌تان باشد.

خواص روغن زیتون برای بدن

کاهش سطح کلسترول خون

نوع بد کلسترول که کلسترول LDL نام دارد، ریسک ابتلا به سکته‌ی قلبی و بیماری‌های قلبی و ریویرا افزایش می‌دهد. تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه‌ی سلامت عمومی دانشگاه هاروارد و همچنین سایر دانشگاه‌ها، نشان می‌دهد که روغن زیتون بسیار خالص، 40 نوع ماده‌ی شیمیایی آنتی اکسیدان دارد و میزان تاثیرات کلسترول LDL را به واسطه‌ی آنتی اکسیدان‌ها کاهش می‌دهد.

روغن زیتون طبیعی، 70 درصد اسیدهای چرب تک اشباع نشده داد و از بیماری‌های قلبی و تجمع کلسترول خون جلوگیری می‌کند.

کنترل دیابت نوع 2

متخصصان تغذیه در یکی از موسسات آلمانی به نام German Institute of Human به نتایج جالبی از تاثیر روغن زیتون در درمان دیابت نوع 2 رسیدند. آن‌ها در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که استفاده از روغن زیتون در برنامه‌ی غذایی روزانه، می‌تواند به پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 کمک کند.

لاغری

برخلاف سایر روغن‌ها، اسیدهای چرب تک اشباع نشده‌ی موجود در روغن زیتون، منجر به افزایش وزن نمی‌شوند. وجود چربی‌های سالم در روغن زیتون، آن را جایگزین مناسبی برای کره و سایر روغن‌های حاوی کالری،کرده است؛ که همین موضوع باعث کاهش وزن در افراد می‌شود.

ضد التهاب

پلی فنول موجود در روغن زیتون، دارای خاصیت آنتی باکتریالی و ضد التهابی است. استفاده از روغن زیتون از رشد باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری کرده و به تسکین التهابات کمک می‌کند.

ضد التهاب

بهبود عملکرد دستگاه گوارش

روغن زیتون یک ملین عالی است. این روغن با کمک به هضم و گوارش، به دارویی برای پاک سازی دستگاه گوارش و بهبود حرکات روده مشهور است.

ایجاد تاخیر در ابتلا به پیری زودرس

فرآیند طبیعی پیری در بدن به واسطه‌ی آنتی اکسیدان‌ها، کند می‌شود. روغن زیتون نیز سرشار از آنتی اکسیدان است. از این ماده‌ی طلایی، در صنعت داروسازی و ساه=خت و تهیه‌ی محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی استفاده می‌کنند.

روغن زیتون موجود در آن‌ها، درخشندگی طبیعی و بی‌نظیری به پوست می‌بخشد.

پیشگیری از تشکیل سنگ کیسه‌ی صفرا

روغن زیتون به دلیل خاصیت ملینی‌ای که دارد، از تشکیل سنگ داخل کیسه‌ی صفرا جلوگیری می‌کند. بیشتر کسانی که در حال پاکسازی کیسه‌ی صفرا هستند از روغن معجزه‌آسای زیتون استفاده می‌کنند.

تقویت دیواره‌ی سلول‌های بدن

در سال 2018 تحقسقاتی انجام شد که نتایج آن توسط مجله‌ی بین المللی علوم مولکولی به چاپ رسید. در این تحقیقات مشخص شد که پلی فنول موجود در روغن زیتون، باعث ایجاد دیواره‌های سلولی بسیار محکمی می‌شود.

پلی فنول همچنین خاصیت ارتجاعی و کشسانی رگ‌ها را افزایش می‌دهد و این امر هم باعث کاهش مشکلات قلبی می‌شود.

تقویت دیواره‌ی سلول‌های بدن

کاهش ریسک ابتلا به سرطان

بر طبق تحقیقات دانشگاه آکسفورد، ماهیت اسیدی که روغن زیتون دارد، باعث جلوگیری از بروز سرطان روده و مقعد می‌شود.

همچنین تحقیقات دیگری نشان داده که روغن زیتون در درمان سرطان سینه بسیار تاثیر گذار است. یکی از عناصر تشکیل دهنده‌ی روغن زیتون، هیدروکسی تروسول است. این عنصر باعث جلوگیری از سرطان سینه در دوران یائسگی زنان می‌شود.

کنترل فشار خون

افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارند،  با استفاده از مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده، نیتریت و نیترات از بروز فشار خون، در امانند.

اسیدهای چرب اشباع نشده در روغن زیتون و آجیل‌ها و نیتریت و نیترات در گیاهان سبزرنگ وجود دارند. روغن زیتون بر اساس طعم، رایحه، رنگ و میزان اسیدی بودن متفاوتند.

درمان کبد چرب

روغن زیتون، در مقایسه با روغن مارگارین و کره بسیار سالم‌تر است. این روغن، حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است؛ که به کاهش سطح آنزیم‌های کبدی و کنترل وزن کمک بسزایی می‌کنند.

درمان افسردگی

طبق تحقیقات متخصصین، روغن زیتون باعث افزایش میزان سروتونین ( هورمون شادی ) رد بدن می‌شود. همانطور که می‌دانید اکثر داروهای ضد افسردگی باعث افزایش تولید سروتونین در بدن می‌شوند.

تقویت حافظه

وجود اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 در روغن زیتون به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک می‌کند.

کمک به رشد مو

سلامت مو

فواید روغن زیتون برای سلامت مو، بسیار زیاد است. توصیه می‌شود برای سلامت موهایتان، روغن زیتون را در رژیم غذاییتان بگنجانید. برخی از فواید روغن زیتون برای مو، به شرح زیر است:

 • کمک به رشد مو
 • درمان شوره‌ی سر
 • درمان موخوره
 • تقویت کنندگی
 • درخشندگی

به دلیل وجود ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مختلف در روغن زیتون، خواص آن برای مو بسیار زیاد است.

کمک به رشد مو

همانطور که قبلا گفتیم روغن زیتون دارای خاصیت ضد التهابی است. این روغن با از بین بردن التهاب مزمن فولیکول‌ها،  به افزایش رشد موی سر کمک می‌کند.

درمان شوره‌ی سر

خاصیت ضد التهابی روغن زیتون با ترکیب شدن آن با مواد حامل، چندین برابر می‌شود. این درمان برای شوره‌ی سر بی‌نظیر است. خاصیت فوق العاده‌ی درمانیِ روغن زیتون با عملکرد تسکین التهاب کف سر را برای شوره‌ی سر امتحان کنید.

درمان موخوره

روغن زیتون سرعت عمل در درمان موهای آسیب دیده که انتهای آن چند شاخه شده است، دارد. همچنین استفاده‌ی مداوم از روغن زیتون نرمی و ظاهری زیبا به موهایتان می‌دهد.

تقویت کنندگی

ماسک موی روغن زیتون برای تقویت ریشه‌ی مو، سلامت فولیکول‌ها و قطع ریزش مو فوق العاده عمل می‌کند.

درخشندگی

وجود ویتامین E در بدن باعث درخشندگی طبیعی و ایجاد ظاهری مناسب برای مو می‌شود. همچنین استفاده از روغن زیتون، با تقویت و ضخیم سازی ساقه‌ی مو، حجم آن را نیز افزایش می‌دهد.

سلامت پوست

روغن زیتون از هزاران سال پیش، برای درمان‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این روغن در مقایسه با محصولات آرایشی مدرن، خواص و فواید بسیار زیادی دارد.

مزایای استفاده از روغن زیتون برای پوست

 در لیست زیر، برخی از مزایای استفاده از روغن زیتون برای پوست را مشاهده می‌کنید:

 • ضد چین و چروک‌های پوست
 • مرطوب کنندگی
 • بهبود رنگ پوست
 • پاک کنندگی آرایش
 • ضد اشعه‌ی مضر خورشید
 • از بین بردن استرچ مارک ( ترک‌های پوستی )

اگر افراد از خواص معجزه‌آسای روغن زیتون آگاه باشند، بی شک، آن را جزو الزامات سبد غذایی خود قرار می‌دهند. این حجم از خاصیت برای تمامی نقاط بدن، شگفت انگیز است؛ اما توجه کنید که حتی بهترین مواد دنیا نیز باید به اندازه مصرف شوند. استفاده‌ی بی‌رویه‌ی هر چیزی، صدمات خاص خود را دارد.

مزایای استفاده از روغن زیتون

ضد چین و چروک‌های پوست

وجود ترکیباتی از پلی فنول در روغن زیتون باعث کاهش اکسیداسیون بدن می‌شود. اکسیداسیون یا همان فرآیند اکسیده شدن باعث بروز چین و چروک در پوست افراد می‌شوند. آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون، به خنثی سازی رادیکال‌های آزاد در بدن می‌پردازند.

این عملکرد باعث سفت شدن پوست، افزایش خاصیت ارتجاعی پوست و در نتیجه جوانی و شادابی می‌شود.

مرطوب کنندگی

روغن زیتون یک نرم کننده‌ی عالی برای پوست است. این روغن با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست، مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A و E را به سلول‌های پوستی‌ای که به آن‌ها نیاز دارند می‌رسانند و باعث درمان خشکی پوست، تنظیم رطوبت پوست و سلامتی آن می‌شوند.

بهبود رنگ پوست

افرادی که تمایل دارند رنگ پوست متعادلی داشته باشند، باید به صورت منظم از روغن زیتون استفاده کنند. روغن زیتون با بهبود گردش خون، باعث دفع سموم بدن و تنظیم رنگ پوست بدن می‌شوند.

پاک کنندگی آرایش

چنانچه آرایش صورت به درستی تمیز نشود، موجب ایجاد التهاب و جوش روی پوست خواهد شد. برای اینکه هم پوستی تمیز داشته باشید و هم به پوستتان آیبی وارد نکنید، یک پنبه را به کمی روغن زیتون آغشته کرده و به آرامی و بدون فشار، آرایش صورت خود را تمیز کنید.

ضد اشعه‌ی مضر خورشید

روغن زیتون باز طریق مقابله با اکسیداسیون و تغییر بالقوه‌ی سلولی، از آسیب اشعه‌ی فرا بنفش خورشید بر روی پوست جلوگیری می‌کند.  برای پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی می‌توانید از روغن زیتون به جای کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

از بین بردن استرچ مارک ( ترک‌های پوستی )

ترک‌های پوستی ( استرچ مارک ) در اثر افزایش و کاهش وزن و همچنین در دوران بارداری بسیار شایع می‌باشند. بسیاری از متخصصان بر این اعتقادند که ترک‌های پوستی به دلیل کمبود ویتامین به وجود می‌آیند. ویتامین E موجود در روغن زیتون باعث محافظت از پوست و جلوگیری و بهبود ترک‌های پوستی می‌شود. به همنی منظور روغن زیتون را در محل مورد نظر بمانید و اجازه دهید برای 1 ساعت بماند. تداوم در انجام این کار، نتیجه بخش خواهد بود.

روغن زیتون دارای مواد مغذی بسیاری از جمله ویتامین K، A، E، آنتی اکسیدان‌ و … است. این روغن دارای 120 کالری در ازای 1 قاشق غذا خوری است.

کمک به رشد مغزی کودکان

از دیگر خواص روغن زیتون می‌توان به رشو و تقویت استخوان‌ها و بهبود رشد مغز در کودکان اشاره کرد. همچنین به دلیل وجود ویتامین E در روغن زیتون، برای افراد مسن بسیار توصیه می‌شود.

عوارض استفاده از روغن زیتون

عوارض استفاده از روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون نیز مانند هر ماده‌ی دیگری در دنیا، باید معقول و به جا باشد. اگر بیش از اندازه از روغن زیتون استفاده کنید، ممکن است به موارد زیر دچار شوید:

 1. بدتر شدن رنگ پوست
 2. واکنش آلرژیک
 3. خشکی پوست
 4. ایجاد جوش

اگر از روغن زیتون به میزان صحیح و متعادل استفاده شود، نتایجفوق العاده‌ای دارد. همچنین اگر فردی حساسیت آلرژیک به این روغن داشت، باید مصرف آن را فورا قطع کرده و با پزشک مشورت کند.

روش‌های تهیه‌ی روغن زیتون

دستگاهی که به وسیله‌ی آن، زیتون به روغن زیتون تبدیل می‌شود، دستگاه روغن گیری زیتون نام دارد. دستگاه‌های روغن گیری زیتون، بنا به کارکرد و … انواع مختلفی دارند. بنابراین شما اگر هدفتان از خرید دستگاه را مشخص کنید می‌توانید بهترین خرید دستگاه روغن گیری زیتون را متناسب با نیاز خود انجام دهید.

روغن گیری زیتون به رو شکل سنتی و صنعتی قابل انجام است. البته روش قدیم و سنتی به این صورت بود که پس از چیدن زیتون و جمع آوری آن، به زیتون حرارت بالایی می‌دادند تا از خود روغن بیرون دهد. این روش، نتیجه‌ی مناسب و دلخواه را نمی‌داد، بنابراین لزوم استفاده از دستگاه‌های صنعتی بسیار احساس شد.

با استفاده از این دستگاه‌ها، روغن گیری زیتون بسیار آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌پذیرد. اگر قصد دارید روغن زیتون را در منزل، کارگاه و یا کارخانه‌ی خودتان تهیه کنید بهتر است برای خرید دستگاه به موارد زیر دقت نمایید.

نکات مهم خرید دستگاه روغن گیری زیتون

هزینه‌ای که صرف خرید یک دستگاه روغن گیری زیتون می‌کنید باید ارزش دستگاه را داشته باشد. اگر می‌خواهید دستگاه‌تان عمر بالایی داشته باشد و از خرید آن سود کنید، قبل از خرید، به موارد زیر دقت کنید.

 • حتما ایمنی دستگاه را چک کرده و در نظر بگیرید.
 • دستگاهی را انتخاب کنید که نسبت به بودجه‌تان، کمترین صدا را داشته باشد.
 • ظرفیت تولید و کارکرد دستگاه را متناسب با نیازتان در نظر بگیرید.
 • برخی از دستگاه‌ها، قابلیت نظافت آسان و شستشو دارند. ترجیحا از بین آن‌ها خریدتان را انجام دهید.
 • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برای خرید یک دستگاه‌ مناسب باید در نظر گرفت، قابلیت خاموش شدن اضطراری در دستگاه است.
 • دور موتور دستگاه به معنی سرعت و قدرت دستگاه است. در زمان خرید، به اعدادی که در این بخش ذکر شده دقت نمایید.
 • به میزان برق مصرفی دستگاه دقت کنید، اگر مصرف برق دستگاه بالا باشد، یک هزینه‌ی اضافه برای شما به وجود می‌آورد.

برای استعلام قیمت و خرید دستگاه روغن گیری زیتون اینجا کلیک کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *